Diş Beyazlatma (Bleaching)

dis beyazlatma

Diş Beyazlatma nedir? (Bleaching)

Dişler kahve, çay ve şarap gibi yiyeceklerin tüketiminden dolayı zaman içinde beyazlıklarını yitirirler. Sigara kullanımı da dişlerin beyazlığını kaybetmesine neden olur. Diş hekimleri tarafından bu durumda olan hastalara uygulanan diş beyazlatma işlemi “bleaching” olarak bilinir. Diş beyazlatma yöntemi porselen kaplamalarla kıyaslandığında daha kolay ve daha ekonomik olmasından dolayı öne çıkar. Ayrıca diş beyazlatma koruyucu ve güvenilirdir. Çünkü dişleri aşındırmaz.

Dişlerin Lekelenmesi ve Renk Değiştirmesi Neden Olur?

Dişlerin rengi de saç rengi ve göz rengi gibi kişiye özgüdür. Dişin içeriğinde bulunan elementlerin birbirlerine oranı dişin renginin belirlenmesini sağlar. Dişteki mine yüzeyi porlu yani küçük ve gözle görülmeyen deliklerden oluşan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle dişlerin doğal rengi zaman içinde dış etkilerden dolayı değişikliğe uğrayabilir.

Diş Beyazlatma Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Diş beyazlatma için tercih edilebilen iki farklı yöntem vardır. Bunlardan biri office bleaching yöntemidir. Bu yöntem diş hekiminin uygulayacağı seans neticesinde daha hızlı sonuç alınmasını sağlar. Diğer yöntem ise home bleaching olarak adlandırılır. Home bleaching kişinin evde kendi yapacağı uygulamalarla dişlerini beyazlatma yoluna gitmesidir.

Office Bleaching Tedavisi Nasıl Yapılır?

Office bleaching yöntemi ile diş beyazlatma işlemi için tek seans yeterli olur. İşlem sırasında beyazlatma amacıyla diş etleri izole edilir ve dişin üzerine beyazlatma özelliğine sahip olan bir jel uygulanır.

Diş hekimi dişlerin renk tonuna ve diş dokusunun yapısına bakmak suretiyle bu uygulamaya karar verir. Jelin dişlerin üzerine aktive edilmesinde LED ya da lazer halojen gibi özel ışık kaynaklarından yararlanılır.

Home Bleaching Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalar tarafından evde uygulanan home bleaching yöntemi diş hekiminin kontrolünde yapılır. İlk randevu sırasında diş hekimi tarafından hastanın dişlerinin ölçüsü alınır. Bu ölçü baz alınarak dişlerin kaplanacağı jel plak hazırlanır. Hazırlanan plak hasta tarafından evde beyazlatma işleminde kullanılır. Bu yöntem aynı zamanda diş eti sağlığının korunmasını da sağlar.

Diş Cerrahisi

İletişim

× Bize WhatsApp İle ulaşın