Yutulabilir Mide Balonu

Sans titre (32)

Yutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir mide balonu, kilo vermenin en çok uygulanan çözümlerinden biri olmaktadır. Kilolu kişilerin önündeki en büyük engellerden biri de küçük porsiyonlarla doymamaktır. Böylece yutulabilir mide balonu midenizde yer kaplamaktadır. Ayrıca daha küçük porsiyonlarla daha çabuk tok olmanıza katkı sağlamaktadır. Bu nedenle de birçok mide dolduran balonlar geliştirilmiştir.

 

Elips Mide Balonu Uygulaması 

Elips yutulabilir mide balonunun temel özelliği; takma ve çıkarma için endoskopik işlem ve anestezi gerektirmemektedir. Yeni nesil bir balon olduğu için kullanılan malzeme kalitesi de çok yüksek olmaktadır. Elips mide balonunu uygulamak için çok deneyimli bir doktor gerekmektedir. Ayrıca balonun yerini kontrol edecek bir röntgen cihazına ihtiyaç duyulmaktadır. Kapsül şeklinde olan balon bir miktar su ile yutulmaktadır.

 

Bu kapsüle bağlı ince bir iplik de kapsülle birlikte yutulmaktadır. İpliğin bir ucu da ağız dışında kalmaktadır. Daha sonra röntgen çekilerek kapsülün midede olup olmadığı kontrol edilmektedir. Kapsül midenin istenilen bölgesine ulaşmış ise ağız dışından ip yoluyla 550 ml özel bir sıvı verilerek balon anında şişirilmektedir. Balon midenin fundus denilen kısmına yerleştirilmelidir.

 

İşlem sonrasında ikinci bir film çekilmekte ve balonun yeri tekrar kontrol edilmektedir. Ayrıca bir sorun yoksa balona bağlı olan ip çekilerek balondan ayrılmaktadır. Bu ip, özel bir mekanizma sayesinde balonun ağzını kapatacaktır. İpin ucunda bulunan özel işaret sayesinde balonun ağzının doğru kapatılıp kapatılmadığı da kontrol edilmektedir.

 

Mide Balonu Süreçleri

Bütün uygulama süreçlerinde kişi uyanıktır ve sohbet edebilmektedir. İşlem yaklaşık 15 dakika kadar sürer. İşlem sonrası aynı gün normal hayata dönebilirsiniz. Bazı hastalarda midede oluşabilecek şişkinlik, bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi şikayetler oluşabilmektedir. Bu nedenle 3-4 gün ev istirahati de gerekebilmektedir.

 

Genelde elipse mide balonu diğer balonlara göre daha avantajlı olmaktadır. Hem mideye yerleştirilmesinde hem de mideden çıkışında endoskopik bir işlem ve anestezi gerektirmez. 10-15 dakikalık bir işlemde hasta ile sohbet edilerek işlem tamamlanmaktadır.

 

Allurion Mide Balonu 

Allurion mide balonunun yerleştirilmesi sırasında hasta sadece küçük bir hap yutmaktadır (içinde kapsül bulunan balonla birlikte). Bu hap, ağız yoluyla mideye ulaşacak kadar uzun ve dar bir tüpe bağlanmaktadır. Hap, vücudun normal sindirim süreçlerini kullanarak yemek borusu yoluyla mideye girmektedir. Genelde allurion mide balonu riski de çok düşük boyutlarda olmaktadır.

Obezite Cerrahisi

İletişim

× Bize WhatsApp İle ulaşın